5 maja, niedziela, godz. 19:00 
Piękny toast - recital urodzinowy LESZKA WÓJTOWICZA

PIWNICA POD BARANAMI

Szanowni Krakowianie!!! Przyjaciele!!! Już 5 maja 2024 o godz.19:00 w Salonach "Piwnicy pod Baranami" odbędzie się Wielki Jubileuszowy Wieczór Leszka Wójtowicza - poety, pieśniarza, autora tekstów i twórcy muzyki oraz lirycznego a czasem przekornego konferansjera Piwnicy pod Baranami. Rzućcie wszystko i przybywajcie do Piwnicy pod Baranami wznieść z nami TOAST na cześć naszego piwnicznego barda!!!
W programie - koncert Jubilata i niespodzianki!
Wasza Piwnica
 
Leszek Wójtowicz urodził się 27 kwietnia  1954 roku w Poznaniu. Wychował się w Nowym Sączu. Jest absolwentem wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Krakowianin z wyboru. Poeta, pieśniarz i autor muzyki. Wykonuje własne piosenki akompaniując sobie na gitarze klasycznej. Od jesieni 1980 roku artysta Kabaretu "Piwnica pod Baranami". Debiutował w 1980 recitalem autorskim zatytułowanym "Niepewna pora". Utwór "Moja litania" z tego recitalu został nagrodzony w 1981 na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu III Główną Nagrodą. W latach 1982-1989 jego działalność artystyczna odbywała się bardzo często  w niezależnym obiegu artystycznym i wspierała opozycję demokratyczną. Zagrał niezliczoną ilość koncertów w prywatnych mieszkaniach i w kościołach, będących wówczas ważnymi ośrodkami niezależnej kultury. Piosenki  emitowane były w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, oraz w Głosie Ameryki. W "drugim obiegu",  wydane zostały także dwie kasety autorskie " Moja litania " i "Mówią mi ,że tam w Moskwie". Przez kilka lat występował również gościnnie w programach Kabaretu "Elita". Po przełomowym roku 1989 dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.  Leszek Wójtowicz najbardziej lubi kameralne spotkania z publicznością. Swoje utwory śpiewał i śpiewa w czasie spektakli Piwnicy pod Baranami, ale także prezentował swoje recitale zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Jak napisał przed laty w "Mojej Litanii" nadal śpiewa "o sprawach , które wszyscy znamy". W 2017 roku "Moja litania" wygrała plebiscyt "90 piosenek na 90-lecie" rozgłośni Radia Kraków, co świadczy o jej ponadczasowości. W drugiej połowie lat 90. był współredaktorem (z Piotrem Skrzyneckim) i następnie redaktorem "Dziennika Piwnicy pod Baranami".
 
Za swoją działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany m.in.  Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Medalem "Niezłomnym w słowie", Honoris Gratia, Medalem "Dziękujemy za wolność", Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego - Krzyż Małopolski, Medalem "Polonia Minor" i Medalem Senatu RP.  W 2019 roku otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa.
 
Będą aktualności i wspomnienia, trochę marzeń, chwile zadumy i radości. To wszystko bez zbytniej jubileuszowej powagi i z poczuciem humoru pomieści ten wyjątkowy wieczór. 
 
 
Prosimy o punktualne przybycie, po rozpoczęciu programu nie będzie możliwości wejścia na salę!
 
 

BILETY

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

  POWRÓT

Inne artykuły:

05 maja 2024

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.