KRZYSZTOF JANICKI

Za namową Piotra Skrzyneckiego zaciągnąłem się w latach osiemdziesiątych do krakowskiej "Piwnicy pod Baranami", gdzie natychmiast zostałem skierowany na front wschodni. Pisałem wtedy głównie teksty satyryczne i groteskowe. Moja przynależność do "Piwnicy" jako autora i wykonawcy trwa nieprzerwanie do dzisiaj. Zaowocowało to między innymi wydaniem autorskiej kasety z częścią piwnicznego dorobku z udziałem artystów kabaretu: KRZYSZTOF JANICKI - SATYRA I PIOSENKA W PIWNICY POD BARANAMI. Są to nagrania live z występów w kabarecie w roku 1992.

W połowie lat dziewięćdziesiątych napisałem przedstawienie z pogranicza teatru i kabaretu PO CZYM POZNAĆ ŁYŻKĘ STOŁOWĄ Z BLISKA. Premiera odbyła się w lutym 1997 r. w teatrze STU z udziałem aktorów scen krakowskich. W spektaklu godzę w poczucie zdrowego rozsądku przy aplauzie całej widowni.

W roku 2000 ukazała się moja absurdalno - humorystyczna książka pt. Książka z papieru, która jest niezaprzeczalnym dowodem na istnienie przemysłu papierniczego w naszym kraju. Książka daje możliwość prześledzenia liter alfabetu we wszelkich możliwych konfiguracjach. Pozycja w formie albumowej została opracowana graficznie i złożona komputerowo przez autora.

Po pierwszych próbach drukowania swoich tekstów w krakowskim "Czasie" i "Dzienniku Polskim", nawiązałem w 1994 r. stałą współpracę z "Gazetą Krakowską", gdzie przez około pięć lat, co tydzień zamieszczałem własną rubrykę na kolumnie satyrycznej Kaduceusz.

Z początkiem 2001 r. zacząłem prowadzić w "Przekroju" znaną od lat rubrykę Savoir-Vivre nadając jej formę bardziej groteskową. W tak zwanym międzyczasie wszedłem w skład redakcji miesięcznika satyrycznego o nazwie "Garbus".

A potem...
Potem zaczął się "Nowy Pompon".