9 czerwca, piątek, godz. 19:00 
Językami ludzi i aniołów - recital DOROTY ŚLĘZAK

PIWNICA POD BARANAMI

W tym specjalnym programie Dorota Ślęzak zaprezentuje swój repertuar w języku polskim, angielskim i włoskim.
Piotr Skrzynecki mówił o niej: "Nasza najmłodsza, znaleziona w pudełku na Plantach". Czesław Niemen mówił o niej: "Polska Kate Bush". Leszek Wójtowicz mówi o niej: "Miedzianowłosy Anioł".
Dorota Ślęzak, artystka Piwnicy pod Baranami o niezwykłym, iście anielskim głosie, jest laureatką głównych nagród wielu konkursów piosenki (m.in. I nagroda Studenckiego Festiwalu Piosenki), od lat zauważaną i docenianą w Krakowie i w Polsce (Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, odznaczenie Honoris Gratia, Stypendium "Kultura Odporna", Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"). Piszą o niej, że "to artystka eteryczna, subtelna, wręcz porcelanowa, która pośród indywidualności Piwnicy pod Baranami potrafiła znaleźć własne, oryginalne miejsce" (Jerzy Armata, "Gazeta Wyborcza"). Sama komponuje swoje piosenki, śpiewa i czasami gra na skrzypcach. Ma również w repertuarze utwory piwnicznych kompozytorów i autorów: Jana Kantego Pawluśkiewicza, Grzegorza Turnaua, Zbigniewa Preisnera, Andrzeja Zaryckiego, Leszka Wójtowicza, Michała Zabłockiego, a także wiersze Ewy Lipskiej, Agnieszki Osieckiej, Diany Ozgi, Roberta Kasprzyckiego, czy Leszka Aleksandra Moczulskiego. Wokalizy w jej wykonaniu pojawiły się w filmach i sztukach teatralnych z muzyką Zbigniewa Preisnera, Grzegorza Turnaua i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Przesiąknięta piwniczną stylistyką, ale anglistka z wykształcenia, sięga więc też po utwory anglojęzyczne, często sama oprawia je muzyką i z wielką swobodą wykonuje. Wydała dwie solowe płyty - "Nie wiedziałam" oraz "Tańczę" .
Na płytach i na scenie akompaniują jej: Tomasz Kmiecik (fortepian), Józef Michalik (kontrabas), Michał Chytrzyński (skrzypce) i Jerzy Odrowąż Wysocki (gitara).
Każdy jej recital jest bardzo starannie przygotowany i niepowtarzalny.
 
 
BILETY
 
 
 

  POWRÓT

Inne artykuły:

09 czerwca 2023

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.